Szczepienia - Przychodnia Lekarska ŻYCIE, Nowy Dwór Mazowiecki
x
Przychodnia Lekarska Życie Nowy Dwór Mazowiecki

Szczepienia Nowy Dwór Mazowiecki

Szczepienia Szczepienia



Szczepienia
Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu
opracowanie: lek. Katarzyna Gajewska na podstawie szczepienia.pzh.gov.pl

Z roku na rok obserwuje się coraz większy wysyp kleszczy. Pajęczaki te nie atakują już wyłącznie w okresie wiosenno-letnim. Z uwagi na coraz łagodniejsze zimy istnieje ryzyko zakażenia nawet podczas chłodnych miesięcy. Do zakażenia może dojść w trakcie zarówno wędrówki po lesie, jak i zabawy w parku czy na podwórku.

Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą wirusową, przenoszoną przez kleszcze, sporadycznie możemy zarazić się poprzez spożycie niepasteryzowanego mleka. Okres wylęgania choroby to 7 do 14 dni. Przebieg choroby jest dwufazowy: początkowo występują objawy grypopodobne (bóle mięśni, gorączka, osłabienie), w pierwszym okresie możliwy jest również przebieg zupełnie bezobjawowy, następnie u części zakażonych osób po ok. 2-3 tygodniach dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego, z zapaleniem rdzenia kręgowego, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych lub zapaleniem mózgu. Leczenie jest wyłącznie objawowe, przechorowanie może doprowadzić do trwałych powikłań neurologicznych a nawet zgonu.

Szczepienie jest szczególnie polecane:
  1. osobom pracującym w lesie i na terenach zielonych;
  2. turystom lubiącym piesze wycieczki, spanie pod namiotem;
  3. wojskowym na poligonach;
  4. dzieciom i młodzieży przebywających na koloniach;
  5. strażakom, funkcjonariuszom staży granicznej i innym osobom pracującym w terenie;

Dostępne są inaktywowane szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (FSME Immun lub Encepur). Szczepienie jest zalecane dla wszystkich dzieci po ukończeniu 1. r.ż. oraz osób dorosłych. Przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu są reakcja anafilaktyczna po wcześniejszej dawce szczepionki, ostra choroba przebiegająca z gorączką oraz nasilona reakcja alergiczna na substancje pomocnicze wchodzące w skład szczepionki. Cena za wizytę kwalifikacyjną nie obejmuje szczepionki. W trakcie wizyty kwalifikacyjnej lekarz omówi z pacjentem schemat szczepienia, który składa się z 3 dawek. W przypadku szczepień dzieci prosimy o zabranie książeczki zdrowia dziecka.

Szczepienia przeciwko WZW A
opracowanie: lek. Katarzyna Gajewska na podstawie szczepienia.pzh.gov.pl

Wirusowe zapalenie wątroby typu A, nazywane „żółtaczka pokarmową” jest chorobą zakaźną o ostrym przebiegu. W pierwszym okresie objawy przypominają grypę (bóle mięśni, gorączka) z towarzyszącymi objawami ze strony układu pokarmowego, np. odbijanie, zgaga, nudności, wzdęcia, uczucie wczesnej sytości, ciemny mocz, jak również żółtaczka (czyli zażółcenie skóry, białkówki oczu czy błon śluzowych). Do zakażenia może dojść podczas: spożycia zakażonej żywności lub wody, umycia rąk w skażonej wodzie oraz drogą kontaktów seksualnych. Na cięższy przebieg narażone są osoby dorosłe, szczególnie chorujące na choroby wątroby; u dzieci przezbieg jest zwykle łagopdniejszy.

Szczepienie jest szczególnie zalecane przed podróżami do krajów Europy Południowej (basen Morza Śródziemnego), Afryki, Azji, oby Ameryk, ale występują również rodzime zachorowania w Polsce. Schemat szczepienia jest 2-dawkowy, odpornoość utrzymuje się do końca życia. Mozliwe jest równiez poekspozycyjne wykoannie szczepienia (po kontakcie z osobą chorą).

Szczepienia przeciwko HPV
opracowanie: luxmed.pl

Wirus brodawczaka ludzkiego, inaczej nazywany wirusem HPV, to jeden z papillomawirusów. Obecnie mówi się już o ponad 200 typach patogenu, które są w stanie zaatakować komórki ludzkiego naskórka i nabłonka płaskiego. Co gorsza – część z nich może prowadzić nie tylko do problemów typowo estetycznych, ale także tych znacznie groźniejszych dla zdrowia człowieka. I to właśnie nowotwory, które rozwijają się w związku z infekcją wirusa brodawczaka, są głównym czynnikiem przemawiającym za szczepieniem HPV. Zakażenie wirusem może prowadzić do raka szyjki macicy (w piśmiennictwie można znaleźć informacje, że jest to ponad 99% wszystkich zachorowań), ale wywołuje również nowotwory pochwy, odbytu, sromu, jak i języka, gardła czy prącia.

Rutynowe wykonywanie szczepień HPV dla dzieci zaleca się dziewczętom i chłopcom w wieku 9–14 lat. Optymalnym czasem szczepienia jest 11–12. rok życia. Dzieci otrzymują szczepienie w schemacie dwudawkowym, w odstępie minimum 6 miesięcy między poszczególnymi dawkami. Szczepione mogą być także osoby powyżej 15 lat, które powinny otrzymać szczepionkę w schemacie trzydawkowym, zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego stosowanej szczepionki.

Koszty szczepionek znajdziesz w Cenniku


Dni przyjęć Szczepienia Nowy Dwór MazowieckiSzczepienia: grafik


PONIEDZIAŁEK
09:00 - 15:00dr GAJEWSKA (kwalifikacja)
09:00 - 15:00 Gabinet zabiegowy (szczepienie)


Potrzebujesz dodatkowych informacji lub chcesz umówić wizytę?

We wtorki jesteśmy dostępni od 7:00 do 20:00.
Zapraszamy do kontaktu w godzinach pracy przychodni.




  Partnerzy
Diagnostyka, wyniki badań online