Kleszcze - badania laboratoryjne (borelioza) - Przychodnia Lekarska ŻYCIE, Nowy Dwór Mazowiecki
x

Kleszcze - badania laboratoryjne (borelioza)



Wiosna to wzmożona liczba ukąszeń przez kleszcze. Żyją głównie:

  • w lasach liściastych i mieszanych;
  • na obszarach trawiastych;
  • w gęstych zaroślach, paprociach;
  • na terenach zieleni miejskiej.

Szczególnie przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu. Po powrocie z miejsc, w których mogą występować kleszcze, należy dokładnie obejrzeć całe ciało, w tym owłosioną skórę. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych). Jeśli go znalazłeś, warto upewnić się, czy nie doszło do zakażenia. Możesz to zrobić badając krew osoby ukąszonej lub badając samego kleszcza.

Dostępna diagnostyka w infekcjach odkleszczowych:

  • Borelioza IgG (krew)
  • Borelioza IgM (krew)
  • Borelioza IgG met. Immunoblot (krew)
  • Borelioza IgM met. Immunoblot (krew)
  • Borrelia burgdorferi DNA met. real time PCR, jakościowo (badanie kleszcza)

Badanie kleszcza jest przeprowadzane na kleszczu wyciągniętym z ciała żywiciela - jego celem jest wykrycie ewentualnej obecności bakterii Borrelia burgdorferi w pajęczaku. Badanie kleszcza umożliwia otrzymanie w krótkim czasie informacji o zakażeniu krętkiem borelii kleszcza, który ukąsił pacjenta i zagrożeniu boreliozą. Należy przy tym pamiętać, iż wykrycie w kleszczu materiału DNA krętka Borrelia nie jest jednoznaczne z zachorowaniem ukąszonego człowieka na boreliozę. Ryzyko przeniesienia zarazków chorobotwórczych z kleszcza na żywiciela jest proporcjonalne do czasu ssania krwi. Ryzyko to jest stosunkowo niskie do 48 godzin od momentu przyczepienia się kleszcza, a bardzo wysokie po 72 godzinach.

Materiałem do badania jest kleszcz, który powinien być dostarczony w całości lub we fragmentach, w jałowym, zamkniętym pojemniku (np. pojemnik do badania moczu lub torebka strunowa). Usuniętego kleszcza nie należy dostarczać nabitego na igłę, przyklejonego plastrem, owiniętego w papier, w pojemnikach po kremach czy w szklanych słoikach. Kleszcza można przechowywać w temperaturze lodówki - czyli 2-8stC - do 48h.

Usuwając kleszcza pamiętaj, by chwytać go za głowę, jak najbliżej skóry, a po wszysktim zdezynfekować miejsce wkłucia.



Umieść pincetę przy kleszczu jak najbliżej skóry. Zamknij pincetę wokół głowy kleszcza, uważając aby nie ścisnąć ciała kleszcza.

Wyciągnij kleszcza pionowo. Jednostajnym, spokojnym ruchem. Nie denerwuj się, jeśli usunięcie nie uda się za pierwszym razem. Zwykle potrzeba na to kilku prób.

Zdezynfekuj ranę. Następnie obserwuj miejsce wkłucia pod kątem wystąpienia rumienia, który może być pierwszym objawem boreliozy. W przypadku wystąpienia zaczerwienienia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem!

Umieść kleszcza w całości lub we fragmentach w jałowym, zamkniętym pojemniku - zgodnie z wcześniejszym opisem.
Rok publikacji: 2023
  Partnerzy