Diagnostyka w kierunku profilaktyki raka szyjki macicy - Przychodnia Lekarska ŻYCIE, Nowy Dwór Mazowiecki
x

Archiwum aktualności

Diagnostyka w kierunku profilaktyki raka szyjki macicy





Zachęcamy do wykonania diagnostyki w kierunku profilaktyki raka szyjki macicy. Cytologia cienkowarstwowa (LBC) jest zdecydowanie dokładniejszym badaniem niż standardowa cytologia szkiełkowa. Dodatkowo jednoczasowo można wykonać badanie w kierunku wykrywania DNA wirusa brodawczaka ludzkiego (wirus HPV). To właśnie wirus HPV jest odpowiedzialny za rozwój stanów przedrakowych i raka szyjki macicy. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, każda kobieta po 30 r. ż., oprócz standardowego badania cytologicznego, powinna wykonywać badania genetyczne w kierunku zakażenia HPV, minimum raz na 3 lata.

Poznaj znaczenie badań wchodzących w skład pakietu cytologia płynna z HPV:

Cytologia jest badaniem przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy. Badanie służy również do wykrywania innych zmian w obrębie szyjki macicy, w tym stanów zapalnych i nadżerek. Zdiagnozowanie zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy we wczesnym stadium umożliwia rozpoczęciem skutecznego leczenia, wcześnie wykryty nowotwór szyjki macicy jest prawie w 100% uleczalny.

Za rozwój stanów przedrakowych i raka szyjki macicy odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV ang. human papilloma virus).

Zakażenie wirusem HPV należą do najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Rozszerzenie badania cytologicznego o genotypowanie HPV umożliwia wykrycie trwającej w komórkach szyjki macicy infekcji HPV o wysokim ryzyku onkogenny. Wirusy HPV typu 16 i 18, które są najczęściej wykrywane u polskich pacjentek, odpowiadają za około 70% z wszystkich przypadków raka szyjki macicy. Świadomość zakażenia wysokoonkogennym typem HPV pozwala lekarzowi zdecydować o dalszym postępowaniu, jak dodatkowa diagnostyka czy leczenie.
Wykonanie cytologii LBC z badaniem HPV pozwala na kompleksową profilaktykę raka szyjki macicy.

Pamiętaj przed pobraniem:

  • Na pobranie materiału należy zgłosić się nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed jej rozpoczęciem.
  • Przed pobraniem wymazu nie należy stosować preparatów dopochwowych (globulki, kremy, maści, produkty plemnikobójcze).
  • Należy odczekać jeden dzień od ostatniego badania ginekologicznym oraz stosunkiem płciowym.

Ile czeka się na wyniki?
Do 15 dni.

Szczegółowe informacje i zapisy w rejestracji Przychodni Życie lub pod nr telefonów 22 775 28 33 i 728 30 44 70.


Rok publikacji: 2023
  Partnerzy