Badania prenatalne - Przychodnia Lekarska ŻYCIE, Nowy Dwór Mazowiecki
x

Aktualności

Badania prenatalne





Miło nam poinformować, że zakres usług Przychodni Lekarskiej Życie rozszerzył się o badania prenatalne - mające na celu sprawdzenie stanu zdrowia dziecka przed jego narodzeniem i wykrycie ewentualnych wad rozwojowych jeszcze na etapie życia płodowego. Badania wykonuje ginekolog Aleksandra Kaźmierczak-Dejewska, posiadająca certyfikat Fetal Medicinie Foundation (FMF).

Badanie wykonywane w okresie między 11 tygodni i 0 dni a 13 tygodni i 6 dni ciąży (tzw. „USG I-trymestru”) jest jednym z najważniejszych sprawdzianów zdrowia kobiety ciężarnej. Prawidłowo wykonane w połączeniu z badaniami biochemicznymi (z krwi) wnosi wiele informacji, na podstawie których lekarz ocenia ryzyko powikłań zarówno dla mamy, jak i dziecka.

W ofercie dostępne są również badania prenatalne referencyjne II i III trymestru. Już wkrótce dostępne będzie badanie oceny ryzyka stanu przedrzucawkowego.

Pierwszym celem badania jest określenie wielkości płodu, weryfikacja terminu porodu oraz ocena struktur anatomicznych. Pozwala to wykluczyć duże wady strukturalne możliwe do określenia na tym etapie ciąży. Drugim celem jest ocena ryzyka wystąpienia najczęstszych wad chromosomowych (trisomii chromosomów 21, 18, 13). Ocena ta powstaje na podstawie danych uzyskanych podczas wywiadu z pacjentką oraz wyników testu złożonego, w ramach którego wykonuje się:

  • pomiary parametrów w badaniu USG,
  • badania biochemiczne z krwi pacjentki: białko PAPP-A oraz wolna podjednostka beta HCG (tzw. „TEST PAPP-A”); test biochemiczny najlepiej wykonać przed badaniem USG.

Kalkulacja ryzyka odbywa się przy użyciu certyfikowanych przez FMF kalkulatorów, dzięki czemu test pozwala na wykrycie nawet 85-90 % wskazanych wad genetycznych.

Wszystkie badania krwi (biochemiczne) wykonasz w Przychodni Lekarskiej Życie.

Szczegółowe informacje i zapisy w rejestracji Przychodni Życie lub pod nr 22 775 28 33. Zapraszamy. Najbliższe przyjęcia 20 marca i 3 kwietnia.

  Partnerzy